Warto tam zajrzeć i obejrzeć piękny budynek w którym się mieści.
Sieradz jest miastem, które znajduje się w woj. łódzkim.
Teatr Miejski.
Budynek był murowany wzniesiony zapewne w pierwszej połowie XIX wieku - przed 1823 r., w którym to został odnotowany w planach miasta, pełnił pierwotnie funkcję stajni pocztowej tzw. ogierni.
W 1870 roku Rada Opiekuńcza dobroczynności Publicznej powiatu sieradzkiego na wniosek swego przewodniczącego Stefana Nowickiego, zakupiła obiekt na publicznej licytacji za sumę 800 rubli z zamiarem urządzenia w nim sali teatralnej.
Dochody płynące z tytułu jej użytkowania miały zasilić budżet ochronki dla dzieci.
Prace remontowo - adaptacyjne z inicjatywy doktora Józefa Stanisławskiego, a nadzorowane przez budowniczego powiatowego ukończono w 1874 roku.
Prace remontowo - adaptacyjne z inicjatywy doktora Józefa Stanisławskiego, a nadzorowane przez budowniczego powiatowego ukończono w 1874 roku.
Z inicjatywy Józefa Stanisławskiego w dwóch pomieszczeniach zorganizowano ochronkę dla dzieci a w pozostałej części salę teatralną.
Salę teatralną oddano do użytku w 1874 r.
Pod koniec XIX w. budynek był już mocno zniszczony i wymagał remontu, którego dokonano ostatecznie w 1900 r. nadając budowli nowy wygląd.
Na centralnej osi budynku znajdował się ryzalit dekorowany czterema postaciami kobiet, które miały symbolizować muzy, a dodatkowo herbem miasta.
Kolejny remont miał miejsce w 1957 r., a ostatni w 2008 r.
Dziś teatr posiada nowoczesną salę widowiskową z 307 miejscami, gdzie oprócz przedstawień teatralnych możliwe są pokazy kinowe.
I tak oto ze stajni budynek stał się Centrum kultury w Sieradzu.
Wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Autor: Dorota Owczarek
Źródło: www.kultura.lodz.pl, scksieradz.pl
5 maja 2019 roku
Sieradz
0 komentarze
Prześlij komentarz
Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.