Desery szybkie, pyszne, podawane na zimno jak i na ciepło to idealne rozwiązanie na letnie dni. Deser powstaje błyskawicznie i warto go skosztować, jest pyszny. Jeśli chcecie zrobić na zimno to trzeba trochę poczekać i wychłodzić go w lodówce. Zapraszam na pyszny deser z truskawkami. Oryginalny przepis od Dorcia w kuchni trochę pozmieniałam, nie dodałam cukru wcale i zrobiłam z połowy porcji, trochę po swojemu. Budyń daktylowy z truskawkami.
Takie dania latem to oszczędność czasu, dużo zdrowia i pyszny smak. Polecam zatem robić kaszotto z ulubionymi dodatkami a ja dziś przedstawię moją wersję. Pimientos de Padrón, czyli dosłownie „Papryczki z Padron” to najsłynniejsze papryczki w Hiszpanii a ponieważ dość często pojawiają się już i na naszym rynku i u mnie często goszczą na talerzu. Tutaj jako dodatek do kaszotta. Botwinkę uwielbiam i dodaję ją do wszystkiego teraz latem a bób teraz jest najsmaczniejszy, zatem danie na stół. Kasza, botwinka, Padróny, bób w jednym daniu.
Pyszne, małe ciasteczka, muszelki na jeden gryz z powidłami ze śliwek . Można zrobić z serem, można z czekoladą, fajnie będzie włożyć jabłko w środek, możliwości dużo. Moje są z powidłami ze śliwek, pyszne, polecam. Smakują jak z ciasta francuskiego, listkującego się, są wyśmienite. Ciasteczka, muszelki z powidłami śliwkowymi.
Sezon truskawkowy trwa więc zajadajmy truskawki póki są, potem będziemy tęsknić. Oczywiście że nie najemy się na zapas ale teraz jak są najsmaczniejsze zajadajmy ze smakiem. Może warto kilka woreczków zamrozić aby dłużej cieszyć się tym pysznym, letnim smakiem. Piadiny czyli włoskie tortille można zrobić samemu lub kupić jeśli nie chce się smażyć w taki upał. Rezultat: pyszne śniadanie czy deser na talerzu. Truskawki w padinach.
Miałam miskę pięknych, pachnących truskawek i oprócz tego że zajadaliśmy same chciałam coś z nich zrobić. Wpadłam na pomysł aby je zmiksować, dodać mąki i upiec delikatne i puszyste placuszki na śniadanie. Udało się, placki wyszły przepyszne, popróbujcie a uśmiech zagości na Waszych twarzach. Truskawkowe placki z truskawkami.
sobota, 29 czerwca 2019
Secesyjny, drewniany budynek Teatru Letniego w Ciechocinku woj. kujawsko - pomorskie
W Ciechocinku byliśmy na początku czerwca tego roku. Pogoda właśnie zmieniła się z zimnej wiosny w upalne lato więc mogliśmy spacerować ile się da i zwiedzać i delektować się tym miejscem. Zawitaliśmy do Teatru Letniego.
O Rytwianach pisałam już w trzech postach i były to: Ruiny gotyckiego Zamku w Rytwianach, Pałac Radziwiłów w Rytwianach i Pokamedulski Klasztor w Rytwianach - "Pustelnia Złotego Lasu". Ponieważ atrakcji w Rytwianach jest mnóstwo nie dałoby się opisać tego w jednym artykule, stąd kilka z nich. Dziś przedstawię resztę atrakcji w Rytwianach, nawet takie które mało gdzie są publikowane.
W sezonie letnim pierogi z truskawkami a potem jeszcze z jagodami to standard w moim domu. Zawsze jadaliśmy w sezonie takie pierogi tak samo jak knedle ze śliwkami czy pampuchy z jagodami. Lato bez tych smakołyków nie byłoby pełne. Pamiętam jak moje córki były małe jechaliśmy najpierw do lasu na jagody a potem mimo upałów siedziałam w kuchni i lepiłam mnóstwo pierogów a buzie wszystkich się cieszyły. Zapraszam zatem na pyszny obiad, w roli głównej: truskawki. Pierogi z truskawkami.
Podczas pobytu w Ciechocinku na początku czerwca zajrzeliśmy w końcu do dworku prezydenckiego, jeżdżąc tam przez 9 lat nigdy nie mieliśmy okazji. Teraz się udało. Zapraszam do Dworku Prezydenta w Ciechocinku.
Labneh jest arabskim serem z jogurtu gęstego, najlepiej bałkańskiego albo greckiego. Jest pyszny, lekko słony i stąd pomysł na sernik. Teraz w upały szczypta soli dodana do potraw zatrzymuje wodę a ponieważ pocimy się dużo sernik z labneh jest zbawieniem dla wygrzanego organizmu. Sernik jest prosty i bardzo pyszny, delikatny, kremowy, idealny, polecam. Sernik na zimno z truskawkami.
wtorek, 25 czerwca 2019
Zabytki sakralne woj. świętokrzyskiego, kościół św. Jana Chrzciciela - Ociesęki
Będąc na wycieczce w grudniu ubiegłego roku po Świętokrzyskiem, jadąc samochodem przy drodze wyrósł jak spod ziemi cudny kościół. Jak się potem okazało byliśmy w Ociesękach a w kościele odbywała się msza, więc nie przeszkadzaliśmy, natomiast kilka fotek i zarys historii przedstawiam.
"Dolina mgieł i róż" to drugi tom serii pod tytułem "Magiczne miejsce" Agnieszki Krawczyk. Pierwszy tom "Magiczne miejsce" urzekł mnie tak bardzo że szybko sięgnęłam po tom następny. Fajnie że każdy tom czytany oddzielnie stanowi samodzielną powieść choć powiązaną lekko z poprzednią.
Przy okazji zwiedzania młyna stojącego przy drodze w Kołacinie uwagę naszą przykuł dworek wśród drzew. Przeszukałam cały internet i niewiele znalazłam, jednak wart jest obejrzenia. Obecnie jest remontowany.
Dziś proponuję przepyszną sałatkę z mięsem krabowym. I nie są to paluszki krabowe tylko mięso z kraba. Mnie udało się zakupić mrożonego kraba, zmiażdżyłam mu pancerz, wyjęłam pyszne mięso i użyłam do zrobienia sałatki. Kremowe mięso kraba jest idealne do sałatek, polecam z majonezem z aquafaby . Krabowa sałatka.
niedziela, 23 czerwca 2019
Pokamedulski Klasztor w Rytwianach - "Pustelnia Złotego Lasu" woj. świętokrzyskie
Dziś kolejny odcinek wędrówek po Rytwianach. Na obrzeżach wsi, głęboko w lesie miejsce to ma swoje położenie, chodzi oczywiście o Pustelnię Złotego Lasu. Miejsce milczenia, zadumy i wyciszenia, zapraszam na spacer.
Na początku marca wędrowaliśmy po okolicach Zduńskiej Woli i tak dotarliśmy do Wojsławic. Podjechaliśmy a tu wszystko ogrodzone, ruiny widać z daleka na wysepce, na stawie. Zrobiliśmy kilka zdjęć i to by było na tyle. Jednak nie bylibyśmy sobą jak nie połazilibyśmy dookoła i co? Miły pan pracujący obok, pozwolił nam wejść na teren ruin zamku i okazało się że jest właścicielem Gospodarstwa Stawów Hodowlanych, a na terenie zamkowym w okresie letnim wędkarze odławiają ryby i ucztują. Zapraszam do Wojsławic.
Przepis na zupę pochodzi z książki Danuty i Henryka Dębskich "Zupy świata". Inne pyszne przepisy na zupy z tej książki znajdziecie po linkiem . Zupa jaka dobra, taka brzydka ale zupy z bakłażana czy soczewicy brązowej taki właśnie mają kolor. Zupa jest aromatyczna, pożywna, idealna, polecam gorąco do wypróbowania. Zupa "Quinn" z bakłażanami, okra i soczewicą.
Przepis na kurczaka pochodzi z książki Victorii Twead "Andaluzja Olé!" Kurczak tak przyrządzony jest aromatyczny, soczysty i pyszny. Wszystkie dania które przygotowałam z tej książki są przepyszne, nie inaczej jest z kurczakiem w brandy, zobaczcie sami pod linkiem. Zapraszam zatem na pyszne danie. Hiszpański kurczak w brandy.
Do sosu można użyć grzybów mrożonych lub świeżych, muszą to być jednak grzyby leśne. Dodatek mięty orzeźwia i nadaje sosowi niepowtarzalny smak. Polecam teraz gdy pojawiają się grzyby w lesie. Sos będzie idealnym dodatkiem do mięs, pierogów, pampuchów czy na kanapki, polecam. Grzybowy sos z dodatkiem mięty.