O pierwszym suszeniu poczytajcie na stronie a teraz następne kwiaty ususzyłam aby zimą wspomagały nasze zdrowie.
Jaśmin czyli jaśminowiec wonny
Analizując dane dotyczące zastosowania w ziołolecznictwie ludowym i skład surowców można określić działanie lecznicze: uspokajające, przeciwzapalne, napotne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe na mięśnie gładkie i obniżające ciśnienie krwi. Składniki obniżają również poziom cholesterolu we krwi. W tradycyjnym ziołolecznictwie stosowane w chorobach ginekologicznych. Ja suszę płatki kwiatów i dodaję je do herbaty zielonej.
Pięknie pachnie taka herbatka.
Kwiaty chabra bławatka
Zbiór i suszenie: kwiat zbierać w słoneczny dzień, rano, po obeschnięciu rosy.
Zbiera się płatki, wyrywając je z koszyczka.
Zebrane kwiaty należy suszyć bardzo szybko w zacienionym i silnym przewiewie, aby nie zblakły, gdyż wówczas tracą własności lecznicze.
Susz szczelnie zamknąć i przechowywać w ciemności.
Działanie: moczopędne, żółciopędne i przeciwzapalne.
Ze względu na bardzo łagodne działanie przeciwzapalne stosowany przy zapaleniu spojówek i w pediatrii. Napar z kwiatów zalecany jest przy chorobach nerek, stanach zapalnych kłębków i miedniczek nerkowych, przy niewydolności krążenia i w kamicy nerkowej.
Zewnętrznie stosuje się go przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach.
Kwiat koniczyny czerwonej
Pospolita koniczyna czerwona od pewnego czasu znajduje się w centrum uwagi - głównie z powodu bardzo korzystnego wpływu na organizm kobiecy w okresie menopauzy.Dzięki zawartości fitoestrogenów uznawana bywa za roślinę działającą równie skutecznie jak soja.
Roślinne hormony to jednak niejedyne bogactwo czerwonej koniczyny.
Surowcem pozyskiwanym z koniczyny są kwiaty i liście. Z powodu bogatego składu koniczyna jest stosowana jako:
- Zioło - o zastosowaniu moczopędnym, łagodzącym, przeciwzapalnym, wykrztuśnym i zwiększającym ilość estrogenów w ustroju. Koniczyna znajduje zastosowanie głównie u kobiet do łagodzenia i leczenia objawów menopauzy, ale również jako roślina o działaniu moczopędnym i likwidującym zmiany i choroby skórne. Polecana jest do kąpieli łagodzących świąd i wypryski skórne; do picia w postaci naparu, który zmniejsza zatrzymywanie wody w organizmie - również w syndromie napięcia przedmiesiączkowego; uzupełnia niedobory witamin i mikroelementów.
Kwiaty bzu czarnego
Działanie: kwiaty działają moczopędnie, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, a zewnętrznie także przeciwzapalnie. Zastosowanie w lecznictwie: Napary z kwiatów są używane przy przeziębieniach, do leczenia różnego rodzaju nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych i chorób reumatycznych.
Zewnętrznie naparami z kwiatów przemywa się skórę przy zapaleniach skóry, wypryskach skórnych i oparzeniach, płucze jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych oraz przemywa oczy przy zapaleniu spojówek.
Napary z kwiatów bzu czarnego przy przeziębieniach mają wielokrotnie silniejsze działanie, niż napary z lipy.
Kwiaty bzu czarnego łącznie z rumiankiem są używane do zmniejszenia bólów menstruacyjnych.
Zbiór i suszenie: Kwiaty zbiera się w dzień słoneczny, gdy rozkwitną, lecz nie przekwitają.
Należy unikać zbierania surowca przegniłego lub wyschniętego (zbrązowiałego), gdyż powoduje on gnicie pozostałego surowca przy suszeniu.
Kwiaty ścina się całymi baldachami.
Najlepiej suszyć w miejscu przewiewnym i suchym, cienką warstwą, w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.
Dobry surowiec nie może się zaparzyć i ma kolor białawo-żółty - brązowy należy odrzucać już podczas suszenia.
Koszyczek kwiatu rumianku
Rumianek jest cudownym ziołem działającym rozluźniająco na system nerwowy, jak i dobrodziejstwem dla układu pokarmowego. Charakteryzuje się cudownymi właściwościami. Jest doskonałym ziołem, z ogromnym spektrum działania.
Herbatka rumiankowa pomaga w obniżeniu gorączki i może być podawana w czasie grypy, przeziębienia, bólu gardła i kaszlu.
Jako ogólny środek przeciwbólowy, rumianek może być stosowany na bóle głowy, migreny, bóle zęba, bóle ucha, bóle mięśni podczas grypy, nerwobóle, bóle reumatyczne. Ot i cała filozofia suszenia ziół i kwiatów.
Suszmy co się da i przyda a zimą zamiast do apteki zajrzyjmy do swojej przydomowej apteczki i taniej i zdrowiej - bo nie muszę dodawać że zioła zbieramy w miejscach oddalonych od szos i autostrad.
Jako ogólny środek przeciwbólowy, rumianek może być stosowany na bóle głowy, migreny, bóle zęba, bóle ucha, bóle mięśni podczas grypy, nerwobóle, bóle reumatyczne. Ot i cała filozofia suszenia ziół i kwiatów.
Suszmy co się da i przyda a zimą zamiast do apteki zajrzyjmy do swojej przydomowej apteczki i taniej i zdrowiej - bo nie muszę dodawać że zioła zbieramy w miejscach oddalonych od szos i autostrad.
Pachnącego suszenia.
8 komentarze
też suszę, raczej pospolite liście mniej kwiaty, bo nie mam dobrego miejsca by przeprowadzić zbiór. Śliczne chabry.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
prawdziwe skarby bedziesz miała na zimę ! Ja też ususzyłam - czarny bez i akację :)
OdpowiedzUsuńBardzo pożyteczny post.
OdpowiedzUsuńSuszę kwiaty i zioła.
Jednak chabrów i koniczyny nigdy mi się nie zdarzyło.
Dzięki Tobie do uzupełnienia!
ten chaber mi pasuje
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam...
OdpowiedzUsuńTakie pod ręką i takie wszechstronne ...
A o możliwościach kwiatków chabra nie wiedziałam, ale już wiem. Dzięki i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWspaniały, wypełniony kwiatami artykuł ! Szukałem informacji o kwiatach jaśminu :)
OdpowiedzUsuńMiło mi że się podobał.
UsuńMiło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.