czwartek, 24 maja 2012

Suszymy podbiał pospolity

Podbiał można suszyć całe lato jak tylko się pojawia bo suszymy młody koszyczek lub młode listki.
Podbiał, którego drobne kwiaty pojawiają się już na przełomie lutego i marca, znany jest z dobroczynnego wpływu na układ oddechowy.


Kwiaty i liście podbiału pospolitego  zawierają substancje śluzowe, gorycze, flawonoidy, karotenoidy, olejek eteryczny, garbniki, kwasy organiczne i sole mineralne (głównie cynk).
Surowcem leczniczym są kwiaty i liście podbiału.

Zastosowanie wewnętrzne:
Podbiał pospolity stosowany jest jako środek leczniczy w chorobach układu oddechowego. Ułatwia odkrztuszanie, upłynniając wydzielinę i pobudzając ruchy rzęsek oskrzeli, a także łagodzi suchy, uporczywy kaszel.
Zastosowanie  zewnętrzne:
Ze względu na przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwzapalne właściwości, napar z podbiału zalecany jest do stosowania jako tonik przy skórze tłustej i trądzikowej, a także w przypadku ran, siniaków, oparzeń słonecznych, wysypek. Płukanki z podbiału przynoszą ulgę przy suchym nieżycie gardła, chrypce, stanach zapalnych jamy ustnej i przy anginie.
Zbieramy kwiaty bo ja zbierałam kwiaty w pełni rozkwitu w słoneczny dzień i suszymy w miejscu przewiewnym ale nie na słońcu.
Okno parapetu (tylko nie od południa) będzie w sam raz.
Potem trzymać ususzone kwiatki w zamkniętym słoiku bez dostępu powietrza.
Napar z podbiału
Łyżkę suszonego podbiału zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. 1/3 szklanki naparu pijemy 3 razy dziennie.
Wiadomości przytoczyłam za portalem Kobieta.info.pl
Miłego zbierania kwiatów podbiału.

3 komentarze

  1. Doroto,
    witam serdecznie.
    Jestem zielarską fanką więc z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Twój post o podbiale.
    Zaraz po zimie wypatruję jego kwiatów, wg mnie to właśnie on jest zwiastunem wiosny.
    Prowadzisz cudowny blog. Jeżeli pozwolisz będę do Ciebie wpadać...
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Podbiał - jego liście, świetnie się nadają się do stosowania w kuchni w codziennej diecie. Fantastycznie nadają się do gołąbków z ryżem i grzybami. Trzeba jednak pamiętać, że podbiał zawiera niewielkie ilości alkaloidów pirolizydynowych, które mają fatalny wpływ na nasza wątrobę oraz właściwości rakotwórcze. Nie zaleca się więc spożywania leków zawierających podbiał dłużej niż 6 tygodni. Oczywiście okazjonalne jedzenie jest całkowicie niegroźne.. Pozwolę sobie zamieścić link do tej strony na swojej stronie http://blogautora.pantherapardus.pl/

    OdpowiedzUsuń

Miło że mnie odwiedziłeś....zostaw po sobie ślad.
Anonimie-podaj swoje imię.
Jeśli podoba Ci się mój blog to proszę dodaj go do obserwowanych.
Dziękuję i zapraszam ponownie.

Łączna liczba wyświetleń

Obserwatorzy Blogger